Hasiči u Hřenska likvidují skrytá ohniska objevená drony. Konečně se usmáliZásah hasičů v Českém Švýcarsku (2. srpna 2022)


| foto: Twitter: HZS Ústeckého krajeHasiči se pohybují kolem Křídelních stěn, Holubího dolu, u čelní stěny v Hřensku, v okolí Bouřňáku a Větrovce. K dispozici mají tři stovky kusů požární techniky, z toho přes 200 automobilových stříkaček.

Zasahující hasiči využívají také přibližně sto kusů další techniky, včetně terénních čtyřkolek a vysokoobjemových čerpadel.

„Spolupracujeme s národním parkem. Chceme, aby prokáceli některá další nepřístupná místa. Soustředíme se i na údržbu nasazené techniky,“ sdělili hasiči.

Oblast ráno prozkoumaly drony s termovizí. „Je to důležité pro piloty vrtulníků, protože požár už není vidět, plamenné hoření už tu není. Vytipovali jsme jim místa, kde je potřebujeme,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Hasiči předpokládají, že postup bude v úterý pomalý v těžko přístupném terénu. Cestu si musí klestit pomocí motorových pil a využívají horolezeckou lanovou techniku. I když nad terénem létají vrtulníky a letadla, musí se na každé místo dostat i pozemní cestou.

„Vrtulníky shodí vodu na požářiště, ale to dohašování, hledání skrytých ohnisek, zásahy pod převisy, to je na pozemních jednotkách, to se musí překontrolovat,“ uvedl mluvčí Martin Kavka.

V nejbližších dnech stoupnout až na 34 stupňů Celsia. Srážky by se v oblasti mohly objevit v pátek, uvedl Martin Hynčica z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Kavky budou vysoké teploty problematické více pro hasiče, než pro samotný požár. Hašení v náročném terénu je pro hasiče vyčerpávající a bude třeba pravidelného střídání.

Lokalizace požáru

fáze při zdolávání požáru, kdy bylo zásahem zamezeno dalšímu šíření požáru

Mluvčí dále uvedl, že se neobává toho, že by se požár mohl znovu šířit. „Hasiči budou i nadále sledovat kritická místa,“ dodal Kavka.

Hřensko slaňují lezci, kteří se dostávají do dalších těžko přístupných míst. Hasičům se podařilo během včerejšího večera požár lokalizovat a nyní dohašují plochu o velikosti přibližně 600 hektarů.

Prioritou je umožnit evakuovaným obyvatelům vrátit se zpět do svých domovů. To se zatím povedlo jen v obci Vysoká Lípa, kam se místní vrátili už v neděli.

K obnovení obcí zasažených požárem v Českém Švýcarsku by měl přispět také dotační program. Ten vyhlásí ministerstvo životního prostředí (MŽP) v půli srpna, napsal v úterý za ministerstvo Ondřej Charvát.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) minulý týden uvedla, že resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší.

Češi kdykoli pomůžou v Saském Švýcarsku

Čeští hasiči jsou v úzkém kontaktu se svými německými protějšky a jsou ochotní jim v případě nouze přijet pomoct s hašením požáru v Saském Švýcarsku.

K zasahujícím pěti letadlům a pěti vrtulníkům přibyly v úterý německé helikoptéry, které se vrátily z německé strany, kde také hoří. Jejich počet hasiči upřesní.

Hasičům také pomáhají dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a vrtulník Black Hawk ze Slovenska. Zasahují také tři letouny Antonov a dvě švédská letadla Air Tractor. S pomocí švédských letadel v Českém Švýcarsku hasiči i dál počítají. Odpoledne k nim přibyly německé helikoptéry. Na hranici mají čeští hasiči natažené hadice a koordinují s Němci činnost.

Hasiči děkují za podporu

Hasiči po týdnu náročné práce a ustupujícímu požáru mají také konečně důvod k úsměvu. „Děkujeme vám všem za podporu. Moc si ji vážíme a zdravíme do Pardubického kraje,“ píší hasiči na svém Twitteru. Status doprovodili optimistickou fotkou jednotky, která se usmívá do aparátu.

Podobně situaci komentuje centrální twitterový účet hasičů „Chceme vám poděkovat za obrovskou podporu. Je pro nás hnacím motorem. Pomohli jste!“

Požár v Českém Švýcarsku se po více než týdnu podařilo dostat pod kontrolu, v pondělí večer to oznámil ředitel HZS Vladimír Vlček. Zásah u rozsáhlého požáru by podle Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů.

Zásah pokračuje, v akci další tisícovka hasičů

„Nyní se soustředíme na obměnu sil, údržbu techniky, kontrolu požářiště a likvidaci drobných ohnisek v místech, která máme zcela pod kontrolou,“ napsali v pondělí večer na Twitteru.

„Požár by se neměl dál šířit. Samozřejmě něco se může vyskytnout, co by to mohlo zkomplikovat, problém by mohl dělat třeba vítr,“ řekl v úterý ráno v ČT mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Situace kolem požáru v sousedním Saském Švýcarsku se stále nijak výrazně nezlepšila. Hasiči se i nadále snaží zamezit dalšímu šíření ohně a omezit plochu požáru. Úřady se však obávají rostoucích teplot, uvedl mluvčí německého okresu Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří Thomas Kunz.

Není ani zřejmé, kdy se budou moci domů vrátit evakuovaní obyvatelé Mezné či Hřenska. „Ten požár ještě není zlikvidovaný. Všude je obrovské množství hasičské techniky, mohlo by dojít ke kolizi s civilními auty,“ dodal mluvčí.

Hasičům se v pondělí podařilo dostat k soutěskám v Hřensku, ohniska tam likvidují pozemní i vzdušnou cestou. Ohniska požáru se daří dostat plně pod kontrolu. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje.

S likvidací požáru pomáhají i speciálně vycvičení lezci ve výstroji, kteří slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Pozor si ale musí dávat na padající stromy, větve i jiskry, které mohou zapadnout za oděv.

Hadice i u Pravčické brány

Hasiči v národním parku natáhli už celkem 78 kilometrů hadic. A dostali se i na ikonický bod celého parku. „To je ta, která je absolutně nejvýš, na Pravčické bráně,“ komentovali svůj počin.

Hadice natažená přímo na Pravčickou bránu. (1. srpna 2022)

Při úspěšném boji s nezkrotným živlem si pak zajímavě oddechli pražští hasiči. Ti si při svém zásahu v lese počkali, až se nad jejich hlavami objeví vrtulník s bambi vakem. A … nechali se pokropit.

„Když je ti vedro a potřebuješ se ochladit…naši kluci si to užili,“ pochlubili se půlminutovým videem.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.