Děčín zakázal vstup do části lesa v Českém Švýcarsku. Vyhověl žádosti národního parku

Hasiči budou chtít v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku. Stáhnou tam proto další hasiče z Česka, řekl jejich šéf Vladimír Vlček.


Aktualizovat reportáž

Souhrn posledních událostí:

 • Hasičům se i dnes ráno daří držet požár v Národním parku Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry.
 • V noci se hasiči zaměřili především na obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova.
 • Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie přiletí zřejmě dnes do České republiky dva letouny podobného typu ze Švédska.

15:27

Zvýšený odtok vody z Vltavské kaskády se již projevil v Labi na severu na Čech. Povodí Vltavy je připravené držet ho tak dlouho, jak bude kvůli hašení požáru v Českém Švýcarsku potřeba. V pátek to uvedl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Z Labe nabírají vodu vrtulníky, které hasí požár v okolí Hřenska. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ale ve čtvrtek uvedl, že průtok v řece už nedostačoval.

15:04

Hasiči budou chtít v Českém Švýcarsku o víkendu přejít z požární obrany do požárního útoku, a omezit tak rozsah zasažené plochy. Jsou proto připraveni stáhnout další hasiče z celého Česka. Přesný počet jednotek bude ještě velení zásahu zvažovat, mohlo by jít o desítky až nižší stovky hasičů. Řekl to generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Na tiskové konferenci po setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že hasičský záchranný sbor je připraven stáhnout až 50 jednotek.

14:56

Švédská letadla odlétají hasit lesní požár v Národním parku České Švýcarsko, oznámili hasiči. Dvojice strojů Air Tractor nahradila odvolaná italská letadla.

13:54

Způsob hospodaření v národních parcích není příčinou rozsáhlých lesních požárů, viníkem je většinou nezodpovědné chování některých návštěvníků. V pátek to řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Reagoval tak mimo jiné na spekulace o tom, zda a nakolik má na rozsahu požáru v Národním parku České Švýcarsko na Děčínsku podíl to, že v lesích tam zůstalo velké množství dřeva po kůrovcové kalamitě.

13:12
Znak Ústeckého kraje.

Děčín v pátek rozhodl o zákazu vstupu do lesa na vybraném území Národního parku České Švýcarsko. Zákaz začne platit o půlnoci. Území zahrnuje lesy v okolí deseti obcí. Výjimka platí pro některé lidi, jako jsou zaměstnanci parku. Turisté budou nadále moci na vybrané turistické trasy a cyklotrasy na území parku. Vyplývá to z vyhlášky, kterou úřad vyvěsil na úřední desce.

13:11

“Bohužel při požáru vzaly za své dobře se zmlazující porosty. Buky a břízy, které byly 30 metrů vysoké, zmizely,” řekl mluvčí parku Tomáš Salov, který měl možnost podívat se na požářiště. V okolí Hřenska byla velice silná vrstva organického materiálu, opady jehličí, větviček a větví, které se tam shromažďovaly desítky let.”Jakmile začne hořet tato vrstva, která je velmi dobře hořlavá, tak i zmlazení odumře,” uvedl Salov. Za své vzaly i listnaté stromy, které se nacházely samostatně okolo hořící plochy.

12:56

Do Česka dorazila ze Švédska dvě letadla Air Tractor, která pomůžou hasičům s likvidací požáru. Před 13:00 přistála na letišti ve Vodochodech nedaleko Prahy. Při zásahu nad Hřenskem nahradí dva hasicí letouny Canadair z Itálie, které se musely dnes vrátit, aby se zapojily do hašení požárů na Apeninském poloostrově.

12:29

Hasiči po šesti dnech od začátku zásahu v Českém Švýcarsku chtějí zmenšit území, které požár zachvátil. Několik dní se plocha nezvětšila, zůstává zhruba na 1000 hektarech. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan dnes v poledne novinářům také řekl, že by se mohla ještě dnes zapojit do hašení slovenská helikoptéra. Vrtulník UH-60M Black Hawk ze Slovenska už přistál v Ústí nad Labem.

11:27

Poplatky za vstup k Pravčické bráně vybírá soukromá firma Paal, jíž patří výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo. Národní park, kterému skalní útvar patří, nemá ze vstupného ani korunu, upozornil dnes server Seznam Zprávy. Děčínský senátor Zbyněk Linhart (za STAN), který je v horní komoře parlamentu předsedou výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, chce, aby stát systém přehodnotil. Restauraci Sokolí hnízdo a Pravčickou bránu nyní ohrožuje rozsáhlý požár, podle prvních průzkumů jsou v pořádku.

11:25

Část lesa při požáru v Českém Švýcarsku zůstala, ohni odolaly listnaté stromy, jehličnany lehly popelem. Vyplývá to ze satelitních snímků na místě největšího požáru v dějinách Česka. Petr Surový z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze řekl, že zachovalé stromy ze záznamu už skoro stoprocentně neshoří.

Vědci z Fakulty lesnické a dřevařské vyznačili odhad rozsahu požáru, který odpovídá odhadu generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Česka Vladimíra Vlčka, že se dne 28. července jednalo o plochu zhruba tisíc hektarů.

10:23

Aktuální ohniska požáru v Hřensku.

09:17

Ze Švédska vyletěla dvě letadla, aby pomohla s hašením požáru v Českém Švýcarsku. Přílet je plánován na 12:30. Každé z letadel pojme 3000 litrů vody.

Ze Švédska v 8h vyletěla dvě letadla Air Tractor AT802F, aby pomohla s leteckým hašením. Každé z letadel pojme 3000 l vody. Přílet je plánován na 12:30h. Po nezbytných procedurách a průzkumu budou okamžitě nasazeny do akce.

— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) July 29, 2022

08:56

Hasiči v Saském Švýcarsku, kteří bojují s požárem u hranic s Českem, ve čtvrtek večer museli dohašovat místa na severním břehu říčky Křinice. Původně přitom doufali, že tento vodní tok bude pro oheň působit jako přirozená bariéra.

Dnes ráno na místě zasahuje 220 hasičů, během dne mají do národního parku dorazit posily z jiných částí Saska. Hasiči využívají sedm vrtulníků, další dva s termokamerou terén obhlížejí. O víkendu mají dorazit ještě dvě helikoptéry.

08:42

Jako náhrada za letouny Canadair z Itálie, které ve čtvrtek pomáhaly s hašením rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, by měly zřejmě dnes do České republiky přiletět dva letouny podobného typu ze Švédska. Na Twitteru o tom informovali hasiči Ústeckého kraje. Mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům ve Hřensku pak řekl, že přes den upřesní, o jaký typ letadel půjde.

Zda budou hydroplány ze Švédska již dnes nasazeny do pomoci s hašením, není zatím podle Marvana jasné. Podle jeho vyjádření záchranáři doufají, že letadla budou mít nádrže zhruba o podobném objemu, jako měly italské speciály, tedy 6000 litrů. O půjčení letounů jednala Česká republika i s jinými státy, například se Španělskem, jednání ukončena nejsou, doplnil mluvčí. O tom, zda budou letadla ze Švédska opět čerpat vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, také podle Marvana ještě není rozhodnuto.

07:32

Hasičům se i dnes ráno daří držet požár v Národním parku Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry. Večer a v noci na dnešek natáhli vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. V noci se hasiči zaměřili především na obranu evakuovaných obcí, Hřenska a Janova. Na webu o tom dnes ráno informoval hasičský sbor Ústeckého kraje.

“Večer a v noci hasiči vytvářeli hadicové dopravní vedení k Pravčické bráně, aby mohla být tato lokalita bráněna i ze země,” uvedli hasiči. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan v ČT doplnil, že hasiči chtějí mít lokalitu u Pravčické brány lépe pod kontrolou, protože tam stále hrozí vznik nových ohnisek. V místě dosud bylo možné zasahovat jen leteckým hašením.

V noci také doplnili vodu do požárních nádrží v Janově a Labské stráni, které se v předchozích dnech vyprázdnily. Hasičům při tom pomáhala i technika Správy a údržby silnic.

21:37

Lesní požáry v italském Krasu, u slovinských hranic, se znovu výrazně zhoršily. Trvají deset dnů. Úřady nechaly evakuovat stovky lidí.

20:58

Dvojice italských letadel, která pomáhají s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko, se v pátek vrátí do Itálie. Důvodem návratu jsou požáry na Apeninském poloostrově, do jejichž hašení se letadla musí zapojit. ČTK to řekl ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Letouny Canadair CL-415 se do hašení požáru v okolí Hřenska naplno zapojily dnes.

Rozhodnutí o návratu letadel do Itálie bylo podle Vlčka neočekávané. Hasiči podle něj nyní hledají alternativy k italským hasičským strojům.

20:48

V Saském Švýcarsku vrtulníky shodily ze vzduchu podle policie na 300 tisíc litrů vody. České a německé úřady se také dohodly, že letadla a vrtulníky budou smět létat až 20 kilometrů za státní hranici, což německým pilotům umožní čerpat vodu na české straně Labe.

20:37

Senátor za Děčínsko a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN) míní, že pomoc do Českého Švýcarska, kde v neděli začal hořet les, mohla přijít minimálně o pár hodin dřív. V pondělí mu podle něj volali hasiči s tím, že situaci nezvládají, senátor proto “nestandardně” volal ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), uvedl ve čtvrtek Linhart. Ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil dnes odmítl, že by po nedělním vypuknutí požáru situaci podcenili. Za rozšířením požáru z původních sedmi hektarů na plochu až 1200 hektarů stojí podle něj hlavně sucho a vítr. Rakušan řekl televizi Nova, že až bude oheň dohašen, zásah prověří.

18:36

Vítr v Českém Švýcarsku odpoledne mírně zesílil. Podle mluvčího hasičů Lukáše Marvana nejde o nic extrémního, přesto je však pro hasiče komplikací. “Samozřejmě trochu pomáhá ohni ten vítr, který se malinko zvedá. Není to tragické, ale nejsme rádi,” uvedl Marvan. Ve středu se hasičům podařilo uchránit evakuované obce Hřensko, Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa i zatím neevakuovaný Janov. Dnes by hasiči chtěli uhasit ohniska nad domy ve Hřensku, práce jim však komplikuje právě sílící vítr. Požár v noci na dnešek dohořel až k zámečku u Vysoké Lípy, tam se ho podařilo hasičům zastavit.

18:22

Letadla pokračují v hašení požáru i v podvečer.

18:07

Ohnisko u Kamenické stráně se dostalo přes řeku Kamenici. “V současné době není předpoklad, že by se rozšířil požár nebo vytyčené zóny,” uvedl po 16:00 mluvčí hasičů Milan Rudolf. 

15:49

Hasiči, kteří pátým dnem bojují s požárem v Národním parku České Švýcarsko, mají v tuto chvíli dostatek zásob potravin i nápojů. Další materiální pomoc prozatím není nutná. Město Děčín, v němž se nacházejí tři sběrná místa, o tom dnes informovalo na svém webu.

15:12

Vrtulníky v Českém Švýcarsku aktuálně hasí oblast nad obcí Kamenická Stráň, letadla Canadair z Itálie shazují vodu nad Hlubokým dolem. Novinářům to ve čtvrtek řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Další armádní vrtulník by podle něj už měl být v provozu. Kromě armádních strojů se do hašení požáru v národním parku zapojilo dalších pět vrtulníků. Dva poskytla policie, jeden firma Czechoslovak Group a po jednom Polsko a Slovensko.

15:11

V Saském Švýcarsku zasahuje zhruba 350 hasičů a 150 policistů. Požárníci zatím utrpěli podle saského ministra pouze drobná poranění. Obyvatelé nebyli požárem nijak dotčeni.

14:19

Vstup do Národního parku České Švýcarsko ministerstvo životního prostřední plošně nezakáže. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) to ve čtvrtek na místě rozsáhlého požáru projednala se starosty. Na tiskové konferenci uvedla, že se počítá s lokálními uzávěrami po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností.

13:14

Pravčická brána i výletní zámeček s restaurací Sokolí hnízdo v Hřensku vypadají podle ředitele krajského hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Romana Vyskočila v pořádku.

13:13

Požár v Saském Švýcarsku hasí devět německých vrtulníků, rozsah zasaženého území je oproti Česku asi čtvrtinový. Na tiskovém briefingu v Hřensku to ve čtvrtek řekl saský ministr vnitra Armin Schuster. Pokud by se situace zhoršila, je podle něj možné, že bude Německo muset požádat o mezinárodní pomoc. Saský ministr dodal, že je možné, že budou německé síly nasazeny i v Česku.

12:35

Armáda nasadí v boji s ohněm v Českém Švýcarsku třetí vrtulník. Do oblasti vyšle silnější Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu. Oznámila to armádní mluvčí Magdalena Dvořáková. Dosud proti ohni zasahovaly dva armádní W3-A Sokol. Celkem do dneška nad Hřenskem hasičům pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz.

Armáda dnes zveřejnila video, na kterém piloti a hasiči ve středu na letecké základně v pražských Kbelích bambi vak testovali. Podle Dvořákové zařízení armádě zapůjčila soukromá firma. Vejde se do něj až 2500 litrů vody. Je to podle ní poprvé, co armáda transportní stroj Mi-17 k zavěšení bambi vaku používá.

11:38

Na jihu Francie dál hoří několik rozsáhlých požárů vegetace. V noci na čtvrtek se podařilo dostat pod kontrolu jeden v departementu Ardèche.

11:33

Policie má určité indicie, ale chybí jí konkrétní svědectví, které by objasnilo, co bylo příčinou rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Policie bude pátrat po ohniscích požáru, vyšetřování v místě ale může nastat až po uhašení. Policisty nyní zajímají i svědectví lidí, kteří viděli, odkud se nejdříve začal oheň šířit. Novinářům to řekl mluvčí policie v Ústeckém kraji Daniel Vítek.

Při vyšetřování vzniku požáru, který zasáhl tisíc hektarů národního parku České Švýcarsko, se bude policie zajímat o ohniska. Zatím se ale do lokality nemůže dostat. Průzkum, do kterého budou nasazeni i policejní psi, může začít až po dohašení.

10:24

Na hašení požáru v Českém Švýcarsku se dnes podílí sedm vrtulníků a čtyři letadla, mezi nimi i dva letouny z Itálie, řekl šéf hasičů v kraji Vyskočil.

10:23

Požár v Českém Švýcarsku nyní hasí 80 jednotek, tedy 450 hasičů. Hasiči doufají, že se dnes podaří uhasit část požáru nad domy v Hřensku.

10:44

Obě hasicí letadla Canadair z Itálie míří k požáru do Českého Švýcarska. Jejich první čerpání z hladiny jezera Milada sledovaly desítky lidí.

10:11

Aktuální ohniska požárů v Hřensku. 

08:30

Podívejte se na další fotografie z hašení požáru v Českém Švýcarsku. 

08:12
Znak Ústeckého kraje.

Kouř z požáru v Českém Švýcarsku dnes ráno znovu cítili i obyvatelé Ústí nad Labem. Samotné Hřensko je zahaleno do mlhy. Naměřené hodnoty škodlivých látek jsou podle meteorologů v limitech. Zápach je nepříjemný, ale zdravotně nezávadný, řekla Klára Bubnová z ústecké krajské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pršet by v lokalitě, kde od neděle likvidují hasiči oheň, mohlo začít v pátek odpoledne.

“Nefouká, proto se drží kouř nízko,” uvedla Bubnová. Slabý proměnlivý vítr očekávají meteorologové na severu Čech během dne. První kapky deště by na Děčínsku mohly spadnout nejdříve v pátek odpoledne. Vydatněji pršet bude v sobotu.

07:53

Moravskoslezští hasiči, kteří pomáhají s požárem v Českém Švýcarsku, na Twitteru uvedli, že posilují stávající hadicové vedení šestým čerpadlem. “K plnění vrtulníku totiž dnes potřebujeme vyšší tlak,” vysvětlili.

07:09

Hasiči v uplynulých hodinách likvidovali také drobná ohniska v bezprostřední blízkosti Hřenska, například nad tamním hotelem nebo požární zbrojnicí. Uvedla to Česká televize.

06:42

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf dnes brzy ráno potvrdil informaci, že se daří držet hranice požáru. Doplnil, že v bezpečí před ohněm je obec Janov, která se nemusela evakuovat, a budovy v dalších obcích. Nikdo z hasičů se za celou dobu zásahu vážné nezranil.

06:33

Státní podnik Lesy České republiky koordinuje práci při vytváření protipožárních pásů. Přes noc zůstal na místě jeden harvestor, dnes ráno ho opět doplní další.

Lukáš Račan, výrobní inspektor LČR, koordinující za podnik práci při odkacování protipožárních pruhů: Práce pokračují i večer. Přes noc zůstává na místě jeden harvestor. Zítra ráno ho opět doplní další, spolu se skupinou těžařů pro odkacování pro techniku nedostupných ploch. pic.twitter.com/prpj2rlTQH

— Lesy České republiky (@LesyCR_) July 27, 2022

06:09

Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko se v noci nerozšířil. Hasičům se daří držet hranice požáru na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Pomocí těžebních strojů se podařilo vytvořit bezpečnostní pás na České cestě. Hasiči to krátce před 03:30 uvedli na svém webu.

22:40

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Požár v Českém Švýcarsku stále není pod kontrolou. 
 • Letouny Canadair se z Hřenska v pátek vrací do Itálie, musí hasit na Apeninském poloostrově. Hasiči hledají náhradu.
 • Ohniska u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány jsou uhašená.
 • Ministerstvo životního prostředí rozhodlo, že vstup do parku plošně nezakáže.

22:17

Hubáčková zvažuje, zda vyhoví žádosti správy NP České Švýcarsko zakázat vstup do parku. Rozhodne ve čtvrtek, ale převažují argumenty proti zákazu.

22:10

Požár v Českém Švýcarsku hasiči dál nemají pod kontrolou. Ohniska u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány jsou uhašená, řekl mluvčí hasičů Rudolf.

21:30

Hasiči dnes začali streamovat zásah u požáru v Českém Švýcarsku i pro veřejnost. Stream mohou lidé sledovat na youtubovém kanálu hasičů.

Dronově přenosový vůz, který situaci monitoruje, má za úkol na dálku informovat štáb velitele zásahu ve zbrojnici ve Hřensku o situaci v okolí rozhledny Janov. Informoval o tom Jiří Studnička z pracoviště komunikace Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru.

20:55

Dva speciální hasicí letouny Canadair z Itálie budou nasazeny v Českém Švýcarsku podle hasičů ve čtvrtek. Vodu budou nabírat z jezera Milada.

18:50

Hasiči od úterního večera udržují hranice požáru v Národním parku České Švýcarsko na ploše o velikosti pět krát dva kilometry, tedy 1000 hektarů. Evakuované obce Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a Hřensko jsou před ohněm chráněné. Uvnitř zasažené plochy hasiči intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány. Dnes v 18:00 to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

18:38

Hasiči v Českém Švýcarsku intenzivně zasahují u dvou ohnisek u Vysoké Lípy a Malé Pravčické brány. Je to uvnitř zasažené plochy, řekl mluvčí hasičů.

18:19

Hasiči stále drží hranice požáru v Českém Švýcarsku na ploše pět krát dva kilometry. Evakuované obce jsou před ohněm chráněné, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

18:15

“Požár v Českém Švýcarsku hasí dobrovolní hasiči z nejrůznějších vesniček. Své zdraví a životy nasazují ve svém volném čase a zadarmo,” píše na Twitteru reportér Radek Dragoun, který s některými z dobrovolníků mluvil přímo na místě.

Požár v Českém Švýcarsku hasí dobrovolní hasiči z nejrůznějších vesniček. Své zdraví a životy nasazují ve svém volném čase a zadarmo. S @jakub_plihal jsme mluvili třeba s Nikolou Dvořákovou z Brozan nad Ohří nebo Romanem Čapkem z Hrobčič. Takových jako oni je tam ale mnoho. pic.twitter.com/pcyrBZXVSq

— Radek Dragoun (@RadekDragoun) July 27, 2022

18:04

Jezero Milada u Ústí nad Labem bude od čtvrtka uzavřeno pro veřejnost. Nabírat vodu z jezera pro hašení požáru v Českém Švýcarsku tu budou letadla.

18:03

“Na brífinku bylo rozhodnuto o tom, že nyní proběhne letecký průzkum jezera Milada a následně letecký průzkum požářiště v Hřensku. Poté bude rozhodnuto o dalším postupu,” napsal na Twitter Hasičský záchranný sbor ČR.

Na brífinku bylo rozhodnuto o tom, že nyní proběhne letecký průzkum jezera Milada a následně letecký průzkum požářiště v Hřensku. Poté bude rozhodnuto o dalším postupu. pic.twitter.com/UgXuPiHIHS

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 27, 2022

17:18

Požár v Národním parku České Švýcarsko bude z dlouhodobého hlediska mít pozitivní vliv na život divoce žijících zvířat. Očekává se, že smrkové porosty nahradí spíše smíšené lesy, čímž pro ně vznikne mnohem příznivější prostředí. Řekl to děkan Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity Vladimír Bejček. V národním parku zasahují hasiči na ploše o velikosti 1000 hektarů.

16:59

Správa Národního parku České Švýcarsko dnes požádala ministerstvo životního prostředí o vyhlášení zákazu vstupu do parku v souvislosti s rozsáhlým požárem. Řekl to mluvčí správy parku Tomáš Salov. Zákaz by mohl začít platit ještě dnes nebo nejpozději ve čtvrtek. V Českém Švýcarsku hoří od neděle, oheň zasáhl plochu zhruba 1000 hektarů. Na místě zasahuje přes 400 hasičů.

16:28

Do Česka dnes odpoledne dorazila dvě hasicí letadla z Itálie, každé s kapacitou přes 6000 litrů vody. První přistálo v 16:10 na letišti v Odoleně Vodě, druhé o čtvrt hodiny později. Tyto stroje mohou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) znamenat průlom v boji s požárem v Národním parku České Švýcarsko, se kterým se hasiči potýkají už čtvrtý den. Zatím s hašením ze vzduchu pomáhají vrtulníky s tzv. bambi vaky s kapacitou od zhruba 1000 po 3000 litrů vody a dvě letadla, do kterých je ale třeba vodu čerpat na zemi pomocí hadic. Letouny z Itálie jsou schopné čerpat vodu za letu přímo z hladiny.

16:25

Velitel polského hasičského sboru Andrzej Bartkowiak na Twitteru zveřejnil snímky, na kterých polské vrtulníky pomáhají s hašením požáru v národním parku.

16:19

V Česku přistálo první ze dvou hasicích letadel z Itálie, druhé je na cestě. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohou znamenat průlom v boji s ohněm v Českém Švýcarsku.

15:30
Petr Fiala v europarlamentu.

Komu a v jaké výši bude třeba poskytnout pomoc po požáru v Národním parku České Švýcarsko, bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) možné říct až po dohašení a zjištění rozsahu škod. Uvedl to po dnešním jednání vlády, na kterém ministři jednali i o požáru, který ničí okolí Hřenska už čtvrtým dnem. Fiala zopakoval, že už nyní mohou oběti požáru žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci 69 300 korun na osobu u úřadů práce. Předseda vlády poděkoval všem, kteří s ohněm mimořádného rozsahu bojují, i za pomoc ze zahraničí.

Fiala v poděkování vyjmenoval hasiče, vojáky, policisty i dobrovolníky a další. “Díky jejich profesionalitě nedošlo k větším škodám s výjimkou několika domů, které se nepodařilo zachránit,” konstatoval. Hasicí techniku, která dorazila ze zahraničí, označil Fiala za ukázku solidarity, která mezi evropskými státy funguje.

15:14

Hasičský záchranný sbor ČR zveřejnil záběry z přeletu vrtulníkem nad oblastí požáru.

15:07

Plameny se snaží hasiči zastavit u hranic s Německem, hoří také mezi Meznou a Mezní Loukou a ve směru na Jetřichovice. Další ohniska jsou uvnitř lesů, řekl dnes ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil. Oheň se daří hasičům držet od obydlí. Lesy podél silnice z Hřenska do Mezné nehoří, místy jsou malá ohniska, porosty většinou už jen doutnají. Na většině míst zbyly pláně. V obci Mezná, kde úplně shořely dva domy, jsou stále hasiči a na místo dohlížejí, případná zahoření prolévají vodou, zjistila na místě ČTK.

14:45
Znak Ústeckého kraje.

Krajský úřad Ústeckého kraje vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. V tomto období je zakázáno v lesích například kouřit, rozdělávat oheň.

14:41

Úřad pro civilní letectví vyhlásil nad Českým Švýcarskem zákaz letů. Bezletová zóna bude v kruhu o poloměru deset námořních mil, tedy zhruba 18,5 km.

12:55

Na 16:00 je plánovaný přílet letadel Canadair z Itálie na letiště Vodochody, pomohou s hašením požáru v NP České Švýcarsko. Píše to Hasičský záchranný sbor ČR. “Na pomoc s hašením rozsáhlého lesního požáru v NP České Švýcarsko nám poskytlo leteckou techniku i Polsko a Slovensko, vrtulníky už přiletěly a jsou zapojeny do hasebních prací,” uvádí na Twitteru.

🛬Přílet letadel Canadair z Itálie je plánovaný v 16:00 na letiště Vodochody.

Na pomoc s hašením rozsáhlého lesního požáru v NP České Švýcarsko nám poskytlo leteckou techniku i Polsko a Slovensko, vrtulníky už přiletěly a jsou zapojeny do hasebních prací.

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 27, 2022

12:48

Na pomoc obcím a obyvatelům oblastí zasaženým rozsáhlým požárem na Děčínsku se vybralo prostřednictvím sbírky Donio od úterního odpoledne téměř 4,5 milionu korun. Hasičům nakoupili lidé zásoby minerálních vod, ovoce a trvanlivých potravin. Požár v Národním parku České Švýcarsko likvidují hasiči čtvrtým dnem, na místě dnes zasahuje přes 400 hasičů, vodu shazuje sedm vrtulníků.

12:22

Pravčická brána i Sokolí hnízdo vypadají podle ředitele hasičů Ústeckého kraje Vyskočila v pořádku. Nějaká poškození při požáru ale úplně nevyloučil.

12:21
Znak Ústeckého kraje.

Krajský úřad Ústeckého kraje nevydal plošný zákaz vstupu do lesů na území kraje a ani tak výhledově činit nebude. Uvedl to dnes úřad na webu poté, co se objevily informace o plošném zákazu vstupu do lesů v souvislosti s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko.

12:18

Podívejte se na spálená místa, kudy se šířil oheň v Národním parku České Švýcarsko.

Od Malinového po Pravčický důl. Záběry ukazují spálená místa, kudy se šířil oheň v národním parku

Od Malinového po Pravčický důl. Záběry ukazují spálená místa, kudy se šířil oheň v národním parku. | Video: Radek Dragoun

11:55

Projet přes Hřensko na Děčínsku nemohou nadále ani pendleři, kteří dojíždějí za prací v Německu. Důvodem je velký pohyb hasičské techniky.

Zátaras je ve směru na Hřensko za částí Děčín-Loubí. Dál pouští policie pouze obyvatele několika domů v Podskalí. Pendleři se do Německa dostanou po dálnici D8 přes Ústí nad Labem nebo přes Dolní Poustevnu. Zajížďka to může být pro některé i v řádu desítek kilometrů. “Teď aktuálně se v Hřensku pohybuje velké množství hasičských vozů, nemůžeme tam proto pustit pendlery,” uvedl mluvčí krajské policie Dan Vítek.

11:42

Lidé v Ústeckém kraji podle tamního hasičského sboru šíří fámy, že hasiči na své misi v Hřensku nemají dostatek jídla. 

Objevily se hloupé fámy, že hasiči zasahující v Hřensku nejsou dostatečně zásobováni stravou. Důrazně upozorňujeme, že o stravu zasahujících hasičů se skvěle stará Správa národního parku. Krom toho jsme zásobeni bohatými potravinovými dary veřejnosti. Viz foto. pic.twitter.com/gZjOQqekMU

— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) July 27, 2022

11:38

Hasiči zveřejnili další záběry požáru. 

11:32

Ohniska ve Hřensku se podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana daří držet pod kontrolou. Evakuace dalších lidí zatím nejsou v plánu.

11:09
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Nasazení letadel svelkokapacitními nádržemi z Itálie by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohlo znamenat zásadní pozitivní průlom. Za úkol budou mít ošetřovat nepřístupné plochy, na kterých již nehoří, kde by ale mohlo vzniknout nové ohnisko.

Italská letadla mohou nabírat vodu přímo z vodní hladiny. Podle Rakušana budou využita k tomu, s čím mají hasiči největší problém. Jsou to nepřístupné plochy, na kterých už nehoří, ale u kterých hrozí vznik dalších ohnisek požáru. “Tyto plochy budou ošetřovány vodou, aby k dalšímu vznícení nedošlo, a tím si myslíme, že by v celé té věci mohlo dojít k zásadnímu pozitivnímu průlomu, a po použití masivní letecké techniky už se skutečně můžeme bavit o tom, že ten požár bude pod kontrolou,” řekl.

Evropská solidarita v praxi: na naši žádost o pomoc zareagovali Poláci, jejich vrtulník je na místě požáru, dále Slováci a připravují se dva Canadairy, speciální letadla z Itálie, které nabírají vodu přímo z vodní hladiny. Děkujeme. Společně to zvládneme.

— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) July 27, 2022

10:51

Požár v okolí Hřenska hasí sedm vrtulníků: dva armádní a dva policejní, po jednom z Polska a Slovenska a stroj Czechoslovak Group, řekl šéf hasičů.

10:27

Ohniska požáru v Národním parku České Švýcarsko právě teď. 

10:12

Náhradní ubytování v Děčíně využilo jen několik lidí z těch, které hasiči evakuovali kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko. Na městský úřad volají lidé s dotazy na škodlivost kouře či na to, jak mohou pomoci hasičům nebo obyvatelům zasažených oblastí. Požár likvidují hasiči čtvrtým dnem.

Opustit domov museli v úterý večer obyvatelé Vysoké Lípy nedaleko Jetřichovic na Děčínsku. “Přijelo šest lidí, které jsme ubytovali. Z nich jsou čtyři turisti, kteří budou dneska odjíždět,” uvedla mluvčí magistrátu Romana Silvarová. Obec má 96 obyvatel.

10:10

Dvě letadla s velkokapacitními nádržemi z Itálie přistanou dnes ve Vodochodech. Hasit požár v Českém Švýcarsku začnou dnes nebo ve čtvrtek.

09:30

Nad územím Českého Švýcarska, kde čtvrtý den bojují hasiči s rozsáhlým požárem, dnes lehce poprchává. V úhrnu srážky nebudou výrazné. Více pršet by podle předpovědi meteorologů mělo v pátek a hlavně v sobotu. Oznámila to Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Národním parku České Švýcarsko likviduje přes čtyři sta hasičů rozsáhlý požár, který zatím zasáhl tisíc hektarů. K rozšíření ohně přispěl v minulých dnech hlavně vítr. “Aktuálně jsme zaznamenali nad územím slabý déšť, srážky ale uhýbají na severovýchod a východ. Nejvíce prší na západě Ústeckého kraje,” uvedla Ehertová. Přes den by se ještě nějaká slabá přeháňka na Děčínsku podle ní objevit mohla.

Dobrou zprávou pro zasahující hasiče je, že dnes nebude svítit slunce a teploty nebudou tak vysoké jako v předchozích dnech. Podle předpovědi meteorologů vystoupají v lokalitě ke dvaceti až jednadvaceti stupňům Celsia. Vítr bude mírný severozápadní s rychlostí dva až šest metrů za sekundu.

08:50
Znak Ústeckého kraje.

Ústecký kraj vyhlásil kvůli rozsáhlému požáru zákaz vstupu do lesů na svém území, zcela uzavřen tak je i Národní park České Švýcarsko, v němž od neděle hoří. Oznámil to ředitel správy národního parku Pavel Benda. V Českém Švýcarsku zasahuje přes 400 hasičů. Zasažena je plocha o velikosti tisíc hektarů.

“Od dnešního dne je národní park uzavřen po dohodě s Ústeckým krajem. Ústecký kraj vyhlásil zákaz vstupu nejen pro území národního parku, ale i pro celý kraj, kde platí zákaz vstupu do lesů,” uvedl Benda. Rezervace bude uzavřena do té doby, než bude zjištěn stav postižených oblastí. Podle toho se poté rozhodne o tom, které části parku se znovu zpřístupní veřejnosti.

08:22

Lesní požár v Národním parku Saské Švýcarsko u hranic s Českem stále není zcela pod kontrolou, momentálně hoří na ploše asi 250 hektarů, napsala dnes agentura DPA. Obydlené oblasti nyní nejsou ohrožené. V noci s plameny bojovalo 148 hasičů a dalších záchranářů, zapojily se i průzkumné policejní helikoptéry. Pod kontrolou stále není ani rozsáhlý požár ve spolkové zemi Braniborsko.

Požár se do Saského Švýcarska rozšířil v pondělí ráno z Národního parku České Švýcarsko. Do úterního večera s ohněm bojovalo pět vrtulníků včetně tří armádních a stovky hasičů. Oblast je pro hasiče špatně přístupná a vodu na hašení musejí v některých oblastech čerpat dlouhými hadicemi z Labe a Křinice nebo vozit cisternami.

07:40

Do vytváření protipožárních pásů v Českém Švýcarsku se v noci zapojily tři těžební stroje Lesů ČR. Podle ministra Nekuly postupují velmi rychle.

❗️V průběhu noci se do vytváření protipožárních pásů v NP České Švýcarsko zapojily už tři harvestory @LesyCR_ . Postupují velmi rychle, udělaly velký kus práce. Pokračovat budou i během dnešního dne podle pokynů velitele zásahu. 🧑‍🚒🔥 pic.twitter.com/NRHcRz503D

— Zdeněk Nekula (@ZNekula) July 27, 2022

07:09
Znak Ústeckého kraje.

Své domovy museli v posledních dnech kvůli rozsáhlému požáru opustit obyvatelé, chalupáři a turisté z obcí Mezná, Mezní Louka, Hřensko a Vysoká Lípa. Sám se evakuoval skautský tábor u Dolského mlýna. V součtu je to podle mluvčího asi 450 lidí.

Do Německa se lidé již přes Hřensko nedostanou. “Ani německá strana nikoho do České republiky nepustí,” doplnil Rudolf. Využít lze podle mluvčího přechod na Cínovci či v Petrovicích, případně se lze do Německa dostat po dálnici. Uzavřen je také příjezd do Vysoké Lípy z Jetřichovic, do obce Janov se mohou starousedlíci dostat z Děčína. Zavřená je také cesta ze Hřenska do Mezné a Mezní Louky.

07:01

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Hasiči zasahují v NP České Švýcarsko čtvrtým dnem.
 • Požár se přes noc nerozšířil, hasiči dál zasahují na ploše o velikosti 1000 hektarů.
 • Podařilo se zajistit požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa u Jetřichovic a požár neohrožuje ani zatím nevystěhovanou obec Janov.
 • Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. 
 • Počet hasičů se dnes zvýší.

06:44

Takhle vypadá největší požár v novodobé historii Česka. Přímo v Národním parku České Švýcarsko v úterý fotil fotoreportér Aktuálně.cz mezi hasiči, troskami budov a doutnajícími lány lesů.

06:39

Celkově hasiči v Českém Švýcarsku stále zasahují na 1000 ha. Jejich počet hasičů se dnes zvýší.

06:38
Znak Ústeckého kraje.

Hasiči v noci zajistili požární obranu evakuovaných obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa. “Požár v současné chvíli neohrožuje zatím neevakuovanou obec Janov. Hlavní hasební práce probíhají na skalách přímo ve Hřensku, kde hasiči k likvidaci ohnisek používají i automobilové žebříky,” uvedl na Twitteru hasičský sbor Ústeckého kraje.

06:26

Hasit pomáhají vrtulníky z Polska a Slovenska.

Od včerejších odpoledních hodin se k leteckému hašení v Hřensku připojil vrtulník z Polska a od dnešního rána je doplní vrtulník ze Slovenska, který je již na letišti v Ústí nad Labem. pic.twitter.com/bxA1LVKJUG

— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) July 26, 2022

06:24

Hasiči bojující s požárem v Národním parku České Švýcarsko dnes v noci likvidovali malá ohniska ve skalách nad Hřenskem. Oheň se jim daří udržovat v dostatečně daleko od obce Janov, jejíž obyvatelé se zatím nemuseli evakuovat.

“Stále likvidujeme požár na ploše pět krát dva kilometry,” uvedli hasiči na Twitteru.

Zásah u požáru v úterý večer ukončily vrtulníky, na místo se vrátily dnes ráno. V Českém Švýcarsku hoří od neděle. Správa národního parku dnes rozhodne, zda návštěvníkům zakáže vstup do celého parku, zatím jsou uzavřené vybrané turistické cesty. 

00:13

Hasiči zveřejnili další záběry požáru. “Nevzdáme to!” vzkazují na Twitteru.

00:04

V osadě Kamenická Stráň, která je součástí obce Růžová, začala evakuace už odpoledne. Západ slunce pozorovali místní přes všudypřítomný kouř. Už dříve museli lidé své domy opustit například v Mezné patřící pod Hřensko.

23:52

V Kamenické Stráni se obyvatelé už během dne chystali k evakuaci. Obec slouží především k rekreaci, místní z chalup odváželi mimo jiné zásoby hořlavého dřeva. K přípravě na evakuaci vyzvali už během dne hasiči a vedení obce.

23:21

Pražané opět upozorňují na silný zápach z požáru ve více než 100 kilometrů vzdáleném národním parku.

Je to možné, že je opět cítit kouř z Českého Švýcarska v Praze?

— Michael Rozsypal (@MichaelRozsypal) July 26, 2022

23:17

“Hasiči sice bojují jako lvi, s nasazením života, ale dnešní noc jsme částečně prohráli a ještě nemáme dobojováno. Pokud bude opravdu silný vítr, tak tento živel nepřekonáme,” říká místostarosta Hřenska Robert Mareš. Požár v národním parku České Švýcarsko se rozšířil už na plochu bezmála tisíc hektarů.

23:15

Královéhradecké jednotky pro dnešek s hašením a dopravou vody končí, jsou ale připraveny v pohotovosti.

Hašení a dálková doprava vody, dnešní činnost jsme ukončili až po 21. hodině.

Naši kluci jsou připraveni na třídenní nasazení, případné střídání se bude řídit na základě dalších požadavků z místa zásahu. pic.twitter.com/vxpQ3gRYKh

— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) July 26, 2022

23:14

Na místo míří další hasičská technika z Ostravy.

Na místo z @Ostrava_cz vyrazí dvojice nosičů kontejnerů – jeden s čerpadlem SOMATI, jeden se třemi kilometry hadic, spolu s nimi dopravní a velitelský automobil. Celkem pojede sedm hasičů, operační nasazení se předpokládá od zítřejších 8:00, míří do Hřenska.

— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) July 26, 2022

23:04

V národním parku začalo kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru, uvedl dnes večer na Twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Těžební stroje budou podle ministra tvořit protipožární pásy a odstraňovat suchou hmotu. “První už je na místě a pustil se do vytváření protipožárních pásů. Další stroje jsou na cestě,” uvedl Nekula. Náklady spojené s nasazením techniky budou podle ministra hradit Lesy ČR. “Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku,” dodal ministr.

❗️Na místo požáru míří 5 harvestorů @LesyCR_ , první už je na místě a pustil se do vytváření protipožárních pásů. Další stroje jsou na cestě. Cílem je pomoci @hasici_cr vytvořit vykácené pásy lesa, které pomohou požár zastavit. Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku.

— Zdeněk Nekula (@ZNekula) July 26, 2022

22:59

Hasiči budou v zásahu pokračovat celou noc.

Hlásíme příjezd 🚒 do zasažené oblasti Národního parku České Švýcarsko v 18.50 hodin. “Jsme nasazeni na obranu obce Kamenická Stráň. Zásah bude trvat celou noc,” říká velitel odřadu ppor. Bc. Petr Dvořák. Přejeme hodně síly, kolegové! pic.twitter.com/NHacsELRv8

— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) July 26, 2022

22:57

Reportéři Aktuálně.cz se vydali za policejní zátarasy přímo k hasičům, kteří v apokalyptické atmosféře bojují s požárem.

22:49
Znak Ústeckého kraje.

Ústecký kraj ve středu vyhlásí zákaz vstupu do lesů v kraji, informoval o tom hejtman Jan Schiller. Kvůli suchu je obava, že by mohl vypuknout další požár. “Extrémní sucho přispívá k tomu, že pokud budou lidé neopatrní, může nastat ta samá situace,” řekl hejtman. Domnívá se, že požár v Českém Švýcarsku způsobil právě nezodpovědný turista.

22:00

Hasiči znovu staví v Hřensku výškovou techniku. Z visutých žebříků budou hasit ohniska nad domy a hotely v obci, kterou za posledních dvacet let stihlo několik přírodních katastrof. Vysokou Lípu u Jetřichovic opustila večer stovka obyvatel. Vstup do obce střeží policie, která hlídá také opuštěné objekty na dalších místech. “Oheň se zatím nedostal k domům ve Vysoké Lípě a budeme se snažit, aby se tak nestalo ani přes noc,” uvedl Rudolf.

21:55

Vrtulníky ukončily v úterý večer zásah v Českém Švýcarsku, na místo se vrátí ve středu ráno. Požár se zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Hasiči chrání domy v obcích, řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

20:41

K požáru do Českého Švýcarska dorazil polský vrtulník, řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group, přiletět ma také vrtulník ze Slovenska a dvojice speciálních hasičských letadel z Itálie. Vlček doplnil, že by na místě mohlo hasit až sedm vrtulníků, podle něj jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

19:49

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, tři miliony korun. Sbírku v úterý odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN).

19:29

Kůrovcová kalamita a její dopady neovlivnily rozsah požáru v Národním parku České Švýcarsko. Této hmoty je však v tamních lesích hodně a po uhašení bude problém ji prolít tak, aby nebyla nebezpečná, řekla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle Hubáčkové se krizový štáb ministerstva neshodl, pokud jde o zákaz vstupu do potenciálně rizikových lesních lokalit. 

19:27

Lesníci budou kácet les, aby zastavili šíření požáru, informoval o tom na Twitteru dobrovolný strážce Národního Parku České Švýcarsko Filip Molčan. 

Na Českou silnici míří zatím 3 uzly harvestorů. Cílem je vykácet dostatečný prostor podél silnice pro zastavení ohně v šíření dále na západ NP. Požár je nyní vzdálen necelé 2 kilometry. Dělníci jsou připraveni těžit celou noc. Díky moc @LesyCR_ a Uniles!

— Filip Molčan (@fipa) July 26, 2022

19:19

Jeden ze symbolů Českého Švýcarska, Pravčická brána, podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka stále stojí. Řekl to v České televizi. “Výhodou možná je, že ta Pravčická brána samotná není zasazená v lese,” dodal.

V jakém stavu skalní útvar je, není podle Vlčka možné určit. Kvůli kouři se k němu nedostanou drony ani vrtulníky. Důsledky ohně na stabilitu pískovce proto bude možné prozkoumat, teprve až se hasiči na místo dostanou.

19:07

Požár v Národním parku České Švýcarsko, který se šíří již třetím dnem, dosud zasáhl území o rozloze téměř 1000 hektarů. Podle dostupných údajů je tak nejrozsáhlejším lesním požárem v Česku. Dosud nejrozsáhlejší požár zasáhl v květnu 2012 oblast nazývanou Moravská Sahara u Bzence na Hodonínsku, kde hořelo na 165 hektarech.

18:33
Znak Ústeckého kraje.

Obyvatelé Vysoké Lípy u Jetřichovic na Děčínsku musí opustit kvůli požáru v Národním parku České Švýcarsko své domovy. Hasiči pomáhají s evakuací stovky obyvatel, řekl Marek Kny, starosta obce Jetřichovice, pod níž Vysoká Lípa patří. Požár v národním parku se třetím dnem dál šíří. Zasažené území se blíží k 1000 hektarům, řekl ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček v České televizi.

“Ve Vysoké Lípě žije 96 obyvatel. Ráno jsem byl ještě optimista, bohužel kvůli větru se požár dostal až k nám,” uvedl starosta. Obyvatelé dostali podle starosty informaci o evakuaci prostřednictvím SMS. Na místo vyjel i autobus, který by mohl obyvatele převézt. “Většina lidí tu má automobil, předpokládám, že opustí místo svou cestou,” řekl.

18:22
Znak Ústeckého kraje.

Ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda v podvečer řekl, že s ohledem na situaci se uvažuje o zákazu vstupu do celého národního parku. Rozhodne se o tom ve středu.

18:10

Podle ekologa Jakuba Zeleného patří zdravotní stav lesů v Českém Švýcarsku k nejhorším v Česku.

Lesy v NP České Švýcarsko hoří 🚒- není divu, jejich zdravotní stav patří mezi nejhorší v 🇨🇿! V roce 2021 zdejší 🌲🌳 v porovnání s zbytkem země téměř vůbec nepřirůstaly. Díky změně klimatu a vysazování smrkových monokultur je oblast extrémně náchylná k suchu, lýkožroutovi a 🔥 pic.twitter.com/YhAn5uhn4Z

— Jakub Zelený (@JakubZelen2) July 26, 2022

17:49

Na obnovu obcí zasažených požárem v Národním parku České Švýcarsko je připraveno 100 milionů korun, uvedla v úterý ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Obce budou moci peníze využít na obnovu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Ministerstvo obcím přispěje také na likvidaci odpadu po požáru.

17:49
Znak Ústeckého kraje.

Požár dosud zasáhl více než 300 hektarů Národního parku České Švýcarsko, řekl mluvčí parku Tomáš Salov. Oheň stále podle hasičů není pod kontrolou, nařízena zatím nebyla žádná další evakuace. Opustit domov muselo dosud několik desítek lidí a z vybraných lokalit parku museli odejít turisté. Mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník uvedl, že v souvislosti s požárem záchranáři na místo do dnešního večera nevyjížděli. Jeden dobrovolný hasič si při práci vymkl kotník.

17:39

Příroda začne les v Českém Švýcarsku po požáru obnovovat prakticky okamžitě. Na rozsahu požáru má velký podíl nepůvodní smrkový porost zdecimovaný kůrovcem, řekl v úterý ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška, který zkoumal obnovu porostu ve stejném národním parku po požáru z roku 2006. Petr Čermák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Mendelovy univerzity v Brně uvedl, že lesních požárů bude přibývat.

17:19

Hlavním cílem nyní je, aby se požár v Národním parku České Švýcarsko nešířil směrem na severovýchod. Požár se podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka šíří údolím říčky Kamenice. Situace není optimální kvůli tomu, že odpoledne začal foukat vítr, který hašení komplikuje, uvedl.

17:07

Polský vrtulník má dorazit k požáru do Českého Švýcarska kolem 18:30, řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Hasiči ještě čekají na potvrzení příletu vrtulníku ze Slovenska. Ve středu by mohl hasičům vypomoci i vrtulník firmy Czechoslovak group. Vlček doplnil, že by na místě mohlo hasit až sedm vrtulníků, podle něj jde o maximum, aby bylo možné provozovat letový provoz bezpečně.

16:36

Práci hasičům, kteří od nedělního rána bojují s lesním požárem nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku, komplikuje sucho, horko a vítr, ale také složitý terén, kam se nelze s běžnou technikou dostat. Proto bylo nutné nasadit leteckou techniku i lezce, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz velitel nymburských hasičů Radim Zima. Podle něj může za většinu lesních požárů lidská nedbalost.

16:33

Na pomoc hasičům bojujícím s požárem v Českém Švýcarsku vyjeli v úterý odpoledne hasiči z Pardubického kraje. 

16:22

Nic většího než požár v Národním parku České Švýcarsko jsem neviděl, popsal pilot armádního vrtulníku, který pomáhá s hašením ohně. Z rozsáhlého požáru podle kapitána Antonína Petrů stoupá obrovské teplo, zásah označil za psychicky i fyzicky náročný. Uvedl to na armádním webu www.army.cz. Dvě armádní posádky vzlétnou nad hořící les celkem asi stokrát za den.

16:18

Lidé vybrali za několik hodin na pomoc obyvatelům obcí v Českém Švýcarsku, které zasáhl požár, 2,3 milionu korun. Sbírku dnes odpoledne vyhlásila platforma Donio.cz společně se senátorem a předsedou obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem (za STAN).

16:14

Ministerstvo dopravy žádá lidi, aby nad místem požáru nelétali s drony. Ohrožují zasahující hasiče. 

Žádáme všechny, kterých se to může týkat, aby v žádném případě nelétali s drony nad místy požárů, který propukl v NP České Švýcarsko.❌ Ohrožujete probíhající záchranné letecké operace v oblasti!

Úřad pro civilní letectví prošetří všechny podněty na konfliktní provoz dronů. pic.twitter.com/g7xD53dLGz

— Ministerstvo dopravy (@min_dopravy) July 26, 2022

15:53
Znak Ústeckého kraje.

Oblastní spolek Českého červeného kříže Děčín shání povlečení, deky a polštáře zhruba pro 40 hasičů a 50 evakuovaných lidí. Lůžkoviny mají lidé přinášet na adresu Teplická 149/173. Do sbírky mohou lidé přivážet také potraviny a nápoje. O převozu materiální sbírky na místo, kde hasiči již tři dny zasahují u požáru v Českém Švýcarsku, spolek jedná s městem, řekla v úterý ředitelka spolku Irena Cachová.

15:49

Plochy zasažené požárem u Hřenska se v budoucnu zřejmě rychle zazelení. Při obnově lesů bude třeba dbát na skladbu dřevin snášejících teplá a suchá období, řekl Jan Krejza z oddělení xylogeneze a tvorby biomasy Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd. Podle Krejzy mohlo sice požár urychlit, že v lesích zůstalo ležet dřevo napadené kůrovcem, roli však hraje více faktorů.

15:48

Apokalyptická krajina. Od Hřenska směrem k Mezní louce. Slunce není vidět, ticho, popel ve vzduchu. Aktuálně.cz sleduje situaci přímo na místě.

15:25

Mimořádně rozsáhlý lesní požár v části Národního parku České Švýcarsko ohrožuje nejen vesnice v okolí a malebné městečko Hřensko v údolí říčky Kamenice, ale třeba i zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány. Podívejte se v galerii na místa, která čelí požáru.

15:06

V Českém Švýcarsku někteří lidé létají s drony nad požárem a mezi zasahujícími vrtulníky a letadly, píše na Twitteru fotograf a dobrovolný strážce Národního parku České Švýcarsko Filip Molčan. 

Objevují se případy, kdy lidé létají s drony nad hořícím národním parkem mezi vrtulníky a letadly. Lidi, neblbněte!

— Filip Molčan (@fipa) July 26, 2022

14:52

V oblasti Hřenska na Děčínsku, kde hasiči od neděle likvidují rozsáhlý požár, nemá pršet až do pátku. První srážky by České Švýcarsko měly zasáhnout v noci na sobotu a v sobotu. Kolik jich spadne, nelze nyní specifikovat, uvedl v pondělí Český hydrometeorologický ústav. Kvůli suchu v celých Čechách platí do odvolání i upozornění ústavu před nebezpečím vzniku a šíření požárů. Podle hasičů záleží právě na počasí, kdy se podaří požár uhasit.

14:26

Hasiči chránili Hřensko a další obce celou noc. 

14:26

Požár v Národním parku České Švýcarsko stále nemají hasiči pod kontrolou. Platí zvláštní stupeň poplachu, který umožňuje povolat k zásahu jakýkoliv potřebný počet jednotek.Těch je nyní v terénu přes 80, což představuje více než 400 hasičů. Využívána je i letecká technika. Helikoptéru k hašení posílá Polsko, pomoc slíbily Slovensko a Itálie. Němečtí hasiči se stáhli na svoje území, protože požár zasáhl i sousední Saské Švýcarsko, řekl ředitel krajských hasičů Roman Vyskočil.

14:17
Znak Ústeckého kraje.

Krásná Lípa a další obce na Děčínsku žádají o svolení posekat louky ve svém okolí. Samosprávy se obávají, že by se mohlo ohnisko požáru v České Švýcarsku přenést do jejich katastrů. Nejblíže požáru jsou zřejmě obce Doubice a Chřibská, které jsou vzdušnou čarou vzdálené asi 12 až 14 kilometrů. Právě v okolí Doubice již zemědělci vysokou suchou trávu sekat začali, řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

14:02

Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi.

Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi

Hasiči ze žebříků kropí skalnaté svahy v Hřensku. Brání budovy pod nimi. | Video: Radek Dragoun

14:01

Hasiči doporučují majitelům hospodářských zvířat v okolí Kamenické stráně, aby na případnou evakuaci připravili zvířata, která vyžadují větší evakuační čas.  Případně mohou zvířata evakuovat už v nyní. 

13:49

Policisté z poříčního oddělení zajišťují prostor pro čerpání vody do bambi vaků z vrtulníků, vodní cesta je proto pro lodní provoz uzavřena.

13:40

Kouř z požárů v Českém Švýcarsku se roznesl po části republiky. Požáry zhoršily kvalitu ovzduší zejména v severních, východních a středních Čechách. 

13:36

V Národním parku České Švýcarsko stále platí zvláštní stupeň požárního poplachu, požár zatím není pod kontrolou.

13:35
Znak Ústeckého kraje.

Do Děčína mohou na určená místa lidé přinášet pití a potraviny pro hasiče zasahující v Národním parku České Švýcarsko. Materiální pomoc v podobě vody, ovoce či energetických tyčinek a tvrdých salámů mohou zájemci přinášet mimo jiné do Domova se zvláštním režimem na adrese Teplická 149/173, uvedla mluvčí města Romana Silvarová. Na děčínském magistrátu se dnes sešel městský krizový štáb, který se domluvil na poskytnutí zázemí pro zasahující hasiče.

13:34

Lesy nad Hřenskem stále doutnají, a to i těsně nad Hotelem Praha a dalšími budovami. Vládní kolona už místo opustila. Na místě už jsou v podstatě jen hasiči. Aktuálně.cz sleduje situaci přímo na místě. 

Lesy nad Hřenskem stále doutnají a to i těsně nad Hotelem Praha a dalšími budovami. Vládní kolona už místo opustila. Na místě už jsou v podstatě jen hasiči. pic.twitter.com/hUK6CWp9ks

— Jakub Plíhal (@jakub_plihal) July 26, 2022

13:30
Znak Ústeckého kraje.

Do děčínského hotelu S-centrum v úterý v noci přijelo okolo 40 evakuovaných místních i turistů z Českého Švýcarska, kde už třetí den hasiči bojují s plameny. Většina evakuovaných náhradní ubytování opustila, do hotelu však míří i lidé, kteří měli v zasažených obcích v plánu trávit dovolenou, řekla recepční hotelu.

13:06

“Nahoru se nedá dostat, jsme odkázáni víceméně jen na leteckou techniku. My se tady snažíme kropit svahy, aby se oheň nedostal až sem,” popisuje na místě jeden ze zasahujících hasičů. Situaci sleduje Aktuálně.cz přímo na místě.

“Nahoru se nedá dostat, jsme odkázání víceméně jen na leteckou techniku. My se tady snažíme kropit svahy, aby se oheň nedostal až sem,” popisuje na místě jeden ze zasahujících hasičů. @Aktualnecz pic.twitter.com/YEsO09Ci3P

— Radek Dragoun (@RadekDragoun) July 26, 2022

13:04

Do Hřenska v úterý ráno vyrazili hasiči z Královéhradeckého kraje s velkokapacitním čerpadlem, které umožňuje dálkovou přepravu vody až na dva kilometry.

Za @hzskhk vysíláme odřad do Hřenska na pomoc s hašením velkých lesních požárů. 13 profesionálních hasičů z územních odborů z celého @hkregion. Z CPS HK jede i velkokapacitní čerpadlo SOMATI, které umožňuje i dálkovou dopravu vody, a to až na 2 km. pic.twitter.com/h8cLa4LeLO

— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) July 26, 2022

12:58

S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe.

S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe

S hašením ničivého požáru u Hřenska pomáhá i armádní vrtulník. Vodu nabírá z Labe. | Video: Radek Dragoun

12:54

Požár v Národním parku České Švýcarsko šetří policie pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, řekl mluvčí krajské policie Dan Vítek. K příčině požáru se podle něj zatím nelze vyjádřit. Na místě jsou desítky policistů, hlídají příjezdové cesty do oblasti a střeží opuštěné objekty, aby se předešlo rabování nebo vloupání.

12:51

Krizový stav kvůli požáru ve Hřensku není třeba vyhlašovat, uvedl šéf hasičů Vladimír Vlček. S hejtmanem se dohodl, že podmínky ještě nejsou naplněny.

12:41

Podle Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka drží hasiči v Hřensku linii požáru. Odhadovat, kdy požár skončí, nechtěl. Záleží podle něj na počasí.

12:40
Petr Fiala v europarlamentu.

“Poskytneme jako stát veškerou pomoc a podporu postiženým občanům i podnikatelům. Pokud někde projde tornádo, během několika hodin je situace z hlediska nebezpečí vlastně ukončená a pak nastupují záchranné práce. Tady v případě požáru jsme ale v situaci, kdy plameny pod kontrolou stále nejsou. Až tak nastane, pak se teprve můžeme zabývat nápravou škod,” řekl premiér Petr Fiala (ODS) přímo na místě požáru v NP České Švýcarsko.

12:36
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Slovensko slíbilo poslat do Hřenska hasicí stroje, které se vrátily ze Slovinska. Helikoptéru pošle Polsko, pomoc slíbila i Itálie, řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

12:22

Ohnivá výheň, nekonečné proudy vody. Hasiči bojovali s plameny i přes noc.

Ohnivá výheň, nekonečné proudy vody. Hasiči bojovali s plameny i přes noc

Záběry z nočního hašení požáru v Českém Švýcarsku | Video: Aktuálně.cz/Hasičský záchranný sbor ČR

12:20

Požár v Českém Švýcarsku likviduje přibližně 410 hasičů, další čtyři týmy tam vyráží. Do Hřenska se kvůli rozsáhlým plamenům dostanou už pouze záchranné složky. Podívejte se v galerii na fotografie z místa.

12:19

Rozsáhlý požár, který zasáhl v pondělí les ve vojenském prostoru Libavá, se dnes podařilo hasičům zlikvidovat. K uhašení požáru výrazně pomohl déšť.

12:01

Polsko posílá do Česka na pomoc v boji s požárem v národním parku České Švýcarsko hasiče s vrtulníkem. Informovala o tom dnes agentura PAP, která se odvolává na šéfa polských hasičů Andrzeje Bartkowiaka. Hasiči společně s policisty podle něj vyrazí do Česka ještě dnes.

11:59

“Benzínová stanice je pár desítek metrů vzdálená od požáru. Je otevřená 24 hodin denně a poskytuje občerstvení zasahujícím hasičům,” informuje z Hřenska reportér Aktuálně.cz Radek Dragoun.

11:30

V Hřensku aktuálně zasahuje 83 jednotek požární ochrany, asi 410 hasičů. Na místě nám také pomáhají 4 vrtulníky a 2 letadla. Píše to Hasičský záchranný sbor ČR na Twitteru.

V Hřensku aktuálně zasahuje 83 jednotek požárních ochrany, cca 410 hasičů. Na místě nám také pomáhají 4 vrtulníky a 2 letadla. pic.twitter.com/pkTlEnO3UC

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 26, 2022

11:24

Výběr požárů, které v minulosti zasáhly národní park České Švýcarsko:

 • Duben a květen 2000 – V národním parku České Švýcarsko vypuklo několik požárů. Shořelo několik hektarů lesa, úřady pak na déle než týden zakázaly vstup do lesů. Požáry vznikly z nedbalosti turistů.
 • Říjen 2003 – Les hořel v oblasti Mezné, nedaleko hranic s Německem. Požár vypukl v nepřístupném terénu. Hasiči proto museli dovážet vodu cisternami.
 • Září 2004 – Požár vypukl u Vysoké Lípy, zasáhl zhruba hektar lesa. Požár likvidovalo sedm hasičských jednotek. Důvodem požáru byl blesk
 • Září 2005 – Požár zachvátil část lesa nedaleko obce Jetřichovice. Oheň, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci. Správa parku odhadla škody na 300 tisíc korun.
 • Červenec 2006 – Mohutný požár zasáhl les pod Kavčí skálou u Jetřichovic. Plameny šlehaly do výšky 20 metrů. Oheň zničil 25 hektarů lesa. Šlo v té době o největší požár v parku za posledních 30 let.
 • Květen 2020 – V národním parku České Švýcarsko u Rynartic shořely dvě historické chaty, které byly kulturní památkou.
 • Červen 2021 – Požár zasáhl čtyři hektary lesa nedaleko Jetřichovic. S ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek.
 • Červenec 2022 – U Hřenska vypukl v lese požár, který se s větrem začal šířit a dostal se i na německou stranu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu.

11:20

Požár lesa, který od neděle zuří v Českém Švýcarsku, pohltil několik domů v obci Mezná. Hasiči se je i v noci snažili zachránit. Kvůli velkému horku ale museli podle mluvčího národního parku Tomáše Salova svůj boj vzdát a stáhnout se.

Žár ohnivé stěny se nedal vydržet. Záběry ukazují marný boj hasičů o domy v Mezné

Žár ohnivé stěny se nedal vydržet. Záběry ukazují marný boj hasičů o domy v Mezné. | Video: Aktuálně.cz/Faceebook/SDH Velký Šenov, Aktuálně.cz/Faceebook/Hasiči Hrob, Aktuálně.cz/Radek Dragoun

11:18

Podívejte se na mapu hlavní oblasti požáru v Hřensku podle Globálního informačního systému o lesních požárech (GWIS).

11:12

“Už jsme tu zažili povodeň, teď tohle. Nebojím se, sem se to snad nedostane, ale je pravda, že se to zase blíží. Ráno to byl jen malý dým, teď je širší,” popisuje jeden ze zdejších podnikatelů pro Aktuálně.cz.

11:11
Znak Ústeckého kraje.

Nejvíc hasičských jednotek je teď v Českém Švýcarsku u obce Mezná. Pravou stranu v Hřensku se podařilo zabezpečit, řekl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). Pro vyhlášení stavu nebezpečí kvůli požáru v NP České Švýcarsko nebyly naplněny podmínky, uvedl dál. Hasiči dle něj zatím zásah zvládají.

11:04

“Žádní lidé v Hřensku nejsou, je to tu vylidněné. Na místě je jen několik jednotek dobrovolných hasičů, většina z nich ale zatím vyčkává na pokyn, kam mají vyrazit,” popisuje reportér Aktuálně.cz Radek Dragoun.

11:00

“Je to suchý a pěkně to tam fučí,” popisuje jeden z dobrovolných hasičů, který vyrazil přímo k požáru. Jeho kolegové kropí svah vodou, aby se oheň nedostal do zastavěné části obce. Situaci sleduje Aktuálně.cz přímo na místě.

“Je to suchý a pěkně to tam fučí,” popisuje jeden z dobrovolných hasičů, který vyrazil přímo k požáru. Jeho kolegové kropí svah vodou, aby se oheň nedostal do zastavěné části obce. @Aktualnecz pic.twitter.com/a3cXesWHiy

— Radek Dragoun (@RadekDragoun) July 26, 2022

10:58

Starosta města Krásná Lípa Jan Kolář míní, že oheň nemusel České Švýcarsko zasáhnout v takovém rozsahu, kdyby v lesích nebylo ponecháno dřevo napadené kůrovcem. Dnes řekl, že se okolní obce obávaly podobného požáru již mnoho let. Rozšíření původního ohniska požáru by podle něj nenastalo, pokud by podél silnice byly vykácené bezpečnostní pruhy. Mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov ale sdělil, že pruhy byly vykácené po obou stranách silnice ze Hřenska do Mezní Louky a ani toto opatření rozšíření požáru nezabránilo.

10:57

Česko kvůli požáru požádalo Slovensko o půjčení hasicích vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku, a poptává v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Pomoc v podobě vrtulníku nabídlo Polsko.

10:54

Rozsáhlý lesní požár v německé spolkové zemi Braniborsko se za jediný den rozšířil z deseti zhruba na 850 hektarů. Situace je podle zasahujících hasičů velmi vážná a oheň zatím není pod kontrolou. Sedm hasičů bylo při zásahu zraněno, čtyři z nich ošetřili v nemocnici, protože se nadýchali kouře. Informovala o tom dnes agentura DPA.

10:40

Český hydrometeorologický ústav informuje, že zápach, který je od rána cítit ve vzduchu na více místech v Česku, je důsledek kouře z požáru v okolí Hřenska. “Se změnou větru za frontou na severozápadní proudění se dostává kouř velmi daleko až do oblasti středních, východních Čech a severních oblastí Vysočiny,” píše.

Možná některé z Vás dnes probudil zápach ve vzduchu. Jedná se s o kouř z požáru v okolí Hřenska.

Se změnou větru za frontou na severozápadní proudění se dostává kouř velmi daleko až do oblasti středních, východních Čech a severních oblastí Vysočiny. pic.twitter.com/FwFeQfKXsa

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 26, 2022

10:36
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jedou do Hřenska, kde od neděle hoří národní park České Švýcarsko. Chtějí se seznámit se situací, sdělil mluvčí vlády.

10:27

“Situace není příliš uklidňující, zásadní je, zda fouká vítr. Ten totiž dokáže oheň posouvat po území dále,” říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov.

Sestřih rozhovoru s tiskovým mluvčím NP České Švýcarsko Tomášem Salovem

Sestřih rozhovoru s tiskovým mluvčím NP České Švýcarsko Tomášem Salovem | Video: Aktuálně.cz

10:17

Hasiči zatím nedokážou odhadnout, zda se požár v národním parku České Švýcarsko dál nešíří. Ohnisek je velké množství. Někam se hasiči nedostanou.

10:17

Požár v Českém Švýcarsku likviduje na 300 hasičů, další čtyři týmy tam vyráží. Česko požádala Slovensko o hasicí vrtulníky a další státy o hasicí letadla.

10:16

Požár ve Hřensku na Děčínsku, který zasahuje na německou stranu hranice, ukazuje podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové potřebu mezinárodní sítě hasicích vrtulníků a letadel ve střední Evropě. Uvedla to při dnešní návštěvě Prahy, ve které je cítit dým ze vzdáleného požáru v Českém Švýcarsku. Otřesný požár podle Baerbockové dokazuje, jak důležitá je přeshraniční spolupráce a také to, že klimatická změna je pro Evropu jednou z nejdůležitějších výzev.

10:14

Vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMÚ Brno Jáchym Brzezina na Twitteru sdílí mapy hodinových průměrných koncentrací prachových částic PM10 v Česku od dnešní půlnoci.

10:03

Hasiči pokračují také v likvidaci lesního požáru u Lukovečku na Zlínsku. Hořet tam začalo v pondělí v podvečer, oheň se i kvůli suchu rychle šířil a postupně zasáhl plochu zhruba devíti hektarů. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Od pondělního večera mají požár pod kontrolou, nikdo při něm neutrpěl zranění, řekla dnes mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

10:01

Ministerstvo vnitra vyzývá, aby lidé zůstali doma a nejezdili do Hřenska.

09:58

Policie kvůli požáru Českého Švýcarska uzavřela cesty do Hřenska od Děčína. Uzavřená je také státní hranice s Německem a silnice od Jetřichovic a Janova.

ÚSTECKÝ KRAJ – Policisté v souvislosti s rozsáhlým požárem v NP České Švýcarsko uzavřeli příjezdové komunikace do Hřenska od Děčína i státní hranice se SRN. Uzavřena je i silnice od Jetřichovic a Janova. Do lokality mohou pouze složky IZS.#policieulk pic.twitter.com/1I7P85h4st

— Policie ČR (@PolicieCZ) July 26, 2022

09:56

Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku.

Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku

Záběry z hašení ničivého požáru v Českém Švýcarsku. | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Hasičský záchranný sbor ČR, Reuters, Asociated Press

09:43

Hoří i na jiných místech v Česku. Hasiči pokračují v likvidaci rozsáhlého lesního požáru ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Staměřic na Přerovsku. Zasahovali zde po celou noc a po ranním střídání jednotek na místě stále pracují. Podle mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka jim sice pomohly ranní bouřky, situaci však ztěžují vysoké teploty předchozích dnů spojené s extrémním suchem.

09:38
Znak Ústeckého kraje.

Turisté i obyvatelé Českého Švýcarska, které od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, jsou v bezpečí. Rozsah škod zatím nelze odhadnout, ani to, zda se oheň dostal k Pravčické bráně, jednomu ze symbolů nejmladšího národního parku v České republice. Zasaženo bylo několik obydlí v obci Mezná, jejich majitelům bude nutné pomoci. Dnes to řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

09:30

Událost v národním parku České Švýcarsko sledujeme přímo z místa. “Jeden vrtulník za druhým nabírá vodu z Labe a hasí jimi požár hned vedle řeky,” informuje reportér Radek Dragoun.

09:30

Hasiči v noci na úterý evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor. Dění kolem požáru sledujte v online přenosu Aktuálně.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.