V Českém Švýcarsku hoří les u Pravčické brány, zasahují vrtulník a letadloPožár lesa v Českém Švýcarsku hasí i letadlo. (24. července 2022)


| foto: HZS Ústeckého krajePožár je z větší části pod kontrolou, jednotlivá ohniska bude převážně hasit vrtulník. Odpoledne hasiči informovali, že aktuálně hoří les o rozloze zhruba tři hektary. Velitel si na místo povolal lezeckou skupinu, která zasahuje ve skalnatém terénu.

„Na místě je 16 jednotek hasičů, proto byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Kromě vrtulníku bude nasazeno letadlo, které bude startovat z letiště v Chřibské,“ řekl po jedenácté dopoledne iDNES.cz mluvčí hasičů Lukáš Faják. Podle jeho informací zásah bude travt minimálně dva dny.

O požáru se hasiči dozvěděli krátce před osmou hodinou ranní. Ihned byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vzlétl vrtulník Letecké služby Policie ČR, který pomáhá s hasebními pracemi.

Hoří v lokalitě Malinový důl. Původní odhad byl, že hoří les o rozloze 200 x 50 metrů, nicméně později hasiči uvedli, že hoří téměř sedm hektarů lesa. Aktuálně upravili na menší rozlohu. Faják upozorňuje, že vše jsou odhady.

Práci hasičům komplikuje nejen náročný terén, ale i kůrovcová kalamita. „Hasiči se snaží, aby se požár nešířil dále. Je to komplikované, stromy jsou tam velmi suché a i padají, zatím nemám informaci o tom, že by se někdo zranil,“ řekl Faják.

Hasiči nechávají střed požáru vyhořet, protože stabilita stromů je snížená a někomu by se mohlo něco stát, uvedl to v České televizi Pavel Benda, ředitel správy Národního parku České Švýcarsko (NPČŠ). Střed poté hasí vrtulník.

Požár neohrožuje obyvatele Hřenska. „Od rána tu jezdí hasiči a viděli jsme i vrtulník,“ popsala redakci z místa turistka.

Na místě je také Robert Mareš, místostarosta obce Hřensko, ve které žije asi 300 obyvatel. Jde však o oblíbené rekreační místo s velkým počtem turistů. „Naštěstí vítr fouká na opačnou stranu, takže žádný kouř k nám nejde. Opatření pro lidi jsme tedy nevydávali,“ řekl Mareš.

Park: Zahoření není přírodního charakteru

Správa parku se o požáru dozvěděla od německých kolegů. „Je to požár lesa, kouřová stopa je viditelná z míst i s dalekým výhledem,“ řekl iDNES.cz mluvčí správy NPČŠ Tomáš Salov.

NPČŠ se domnívá, že zahoření není přírodního charakteru, přestože příčina ještě není známá. „Jsem přesvědčen o tom, že za tím stojí člověk, nebyla tu žádná bouřka. Stoprocentně si tam nějaký nezodpovědný člověk udělal ohýnek, odešel a toto je následek,“ řekl Benda v ČT.

Mluvčí hasičů Faják odmítl komentovat příčinu zahoření. „Vyšetřovatel je na místě a zatím nemáme předběžnou informaci, co to mohlo způsobit. Za nás mohu jen říci, že příčina se vyšetřuje,“ uvedl.

Silnice z Hřenska do Mezní Louky je kvůli zásahu hasičů neprůjezdná, uzavřené je parkoviště Nad Klepáčem. „Správa NPČŠ žádá návštěvníky oblasti Hřenska, kteří tam jet chtějí, aby zaparkovali dále, ideálně na Labském nábřeží a aby usnadnili hasební zásah respektováním pokynů hasičů,“ dodal Salov.

V Národním parku České Švýcarsko hořelo také v dubnu. Tehdy vzplál zhruba jeden hektar lesa a rovněž na místo vyrazil vrtulník. Hasiči u požáru zůstali až do druhého dne.

V Česku nadále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím vzniku požárů a jejich šíření. Lidé by neměli rozdělávat oheň v přírodě, neodhazovat nedopalky na zem, nevypalovat trávu.

Horké počasí přetrvává v Česku od úterý, sucho je dlouhodobé. Výstraha před vysokými teplotami s nízkým stupněm nebezpečí platí pro všechny kraje od pondělních 11:00 do 20:00. Teploty v Česku překročí v pondělí 31 stupňů Celsia.

Hasiči se napříč republikou potýkají s požáry kvůli suchu. Na Broumovsku v neděli dopoledne vyrážili hasit doutnající ohniště ve vyprahlém lesním porostu nad jezerem Pískovna v Adršpašských sklách. V Praze v Divoké Šárce zasahovali u požáru pole.

S požáry bojují hasiči i v zahraničí. V americkém státě Kalifornie se musely evakuovat tisíce lidí, aktuálně tam hoří les jihozápadně od Yosemitského národního parku. Na severovýchodě Řecka plameny ohrožují národní park Dadai. Stovky turistů se kvůli živlu musely evakuovat z ostrova Lesbos.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.