Lesy u Drážďan jsou v plamenech. S požárem blízko hranic bojuje stovka hasičůV národním parku Saské Švýcarsko hoří les. (18. července 2022)


| foto: Facebook.com/Freiwillige Feuerwehr Kurort RathenNěmecký deník Bild uvedl, že hasičské jednotky dostaly zprávu o požáru asi půl hodiny po půlnoci. Od té doby se přes sto zasahujících hasičů snaží dostat plameny pod kontrolu. Do akce vyjely všechny hasičské sbory v oblasti.

Práci podle hasičů komplikuje náročný terén. Kvůli prudkému svahu tak u požáru zasahuje také vysokohorská záchranná služba. Bild s odvoláním na mluvčího drážďanských hasičů informoval, že v Saském Švýcarsku již shořelo 2 500 metrů čtverečních. „Kolem 4:00 již hořela plocha 250 krát 50 metrů,“ řekl mluvčí.

Hasiči se snaží oheň ve svahu zdolat shora i zdola a vodu odebírají přímo z Labe. Podle stanice Radio Dresden se dva hasiči zranili – jednoho postihly mdloby a druhý si podvrtl koleno. Rozsah a příčina požáru zatím nejsou známy. Policie případ vyšetřuje.

Nedaleká vyhlídka na skalní hrad Neurrathen i Labská cyklostezka pod Bastei jsou kvůli probíhajícím hasícím pracím uzavřeny. Hasiči očekávají, že na místě zůstanou po celý den, upřesnil deník.

V Německu, které dnes na západě země očekává teploty přes 40 stupňů Celsia, panuje zvýšené nebezpečí požárů kvůli přetrvávajícímu suchu. V Saském Švýcarsku nyní platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy před lesními požáry.

Kvůli vlně veder, která nyní svírá evropský kontinent, se množí případy lesních požárů i v dalších zemích. Rozsáhlá území zachvátily plameny například v jihoevropských státech Portugalsku a Španělsku. Teploty překračující 40 stupňů Celsia meteorologové v příštích dnech očekávají třeba i v obvykle chladnější Velké Británii.

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.