MARMARİS’TE ORMAN YANGINI: Yüzlerce hektar kızılçam ormanı 24 saattir yanıyor

Marmaris, Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde başlayan orman yangını üzerinden 24 saat geçmesine karşın henüz kontrol altına alınamadı.

Değirmenyanı mevkisindeki yangın koordinasyon merkezinin tedbir amaçlı tahliye edilmesine başlandı. Bazı evler de tedbir amaçlı tahliye edildi. Emniyet ile jandarma ekiplerince, bölgedeki evlerin yakınında bulunan ağaçlara yangının sıçramaması için TOMA’larla su sıkıldı. Bölgeye yakın Değirmenyanı mevkisinde Ahmediye Sokağı’ndaki 20 kadar ev, olası bir tehlikeye karşı boşaltıldı. Bölgede bulunan saman balyaları ekipler tarafından kaldırıldı.

Söndürme çalışmalarıyla ilgili akşam saatlerinde bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakan vahit Kirişçi, 51 haneden 151 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini söyledi.

Bakan Kirişçi: “Yangın kontrol altında değil…”

Kirişçi akşam saatlerinde yangının gidişatıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Eğer bugün saat 11.00’den sonraki sıcaklık artışı ve rüzgardaki şiddetlenme olmamış olsaydı […]  yangını kontrol altına almış […] olacaktık.  Fakat bir kontrolsüzlük yok ama kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisinin arasında bir durumumuz var.”  

“KONTROL ALTINA ALINMIŞ DEĞİL”

Marmaris’te başlayan orman yangını ikinci gününde. Yangın şiddetlenen rüzgar nedeniyle hala kontrol altına alınamadı. Yangını ilk günden itibaren sahada takip eden Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi de gelinen son durumla ilgili bilgiler paylaştı. pic.twitter.com/cm3IUwJmkj


— 24 TV (@yirmidorttv) June 22, 2022


Orman Genel Müdürlüğü: 

2 bin 604 personel yangına müdahale ediyor 

Orman Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, 1012 OGM personeli olmak üzere toplam 2604 personel sahada yangın söndürme çalışmasına katılıyor. 253 arazöz ve 26 su tankeriyle birlikte 598 kamu aracı, iş makinelerinin yanı sıra polis ve jandarmanın Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) da yangın söndürme maksadıyla çalışıyor. OGM ve bakanlık 27 helikopter ve 14 yangın söndürme uçağının görev yaptığını bildirmesine karşın, çalışmaları izleyen yöre halkı havada bu kadar hava aracını görmediklerini söylüyor. 

Son Durum:????Muğla / #Marmaris

????Toplam 2604 personel,

????253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç,

????17 OGM dozeri olmak üzere 53 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ait 20 TOMA görev yapıyor. pic.twitter.com/IM3V6Pw0qd


— Orman Genel Müdürlüğü (@OGMgovtr) June 22, 2022

Belediye Başkanı: “Zor bir gece daha bizi bekliyor”

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da yangının kontrol altına alınamadığını doğruladı. Oktay gece görüşlü helikopter desteği olmamasını eleştirdi. “Zor bir gece daha bizi bekliyor” dedi. 

Bugün ise ekiplerin müdahalesine rağmen alevler rüzgarın da etkisiyle kontrol altına alınamadı. Havanın kararmasıyla çalışmalar yine karadan devam edecek. Zor bir gece daha bizi bekliyor. sizlere müjdeli haberler vermek umuduyla tüm ekiplere kolaylıklar diliyorum.#Marmaris


— Mehmet Oktay (@oktaymehmet48) June 22, 2022Yangınla mücadele donanımı ve iradesi olmaması eleştiriliyor

Geçtiğimiz yıl orman varlığına, halkın mal ve canına ve hayvan ve bitki örtüsünün mahvına yol açan bütük ve uzun süren yangınların ardından 2022’inin ilk yangının belirlenmesinin üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmesine karşın kontrol altına alınamamış olması ve bir yangın söndürme filosunun yokluğu halk, siyasetçiler ve yorumcuların sert eleştirilerine yol açıyor. 

CHP TBMM Grup Başkan Vekili Engin Altay, bugün yangın bölgesini gezdikten sonra, Bakan’ın açıklamalarının grçei yansıtmadığını söyledi: 

“Bakan diyor ki, sadece bugün helikopterler 1000 sorti yapmış. Biz de bugün sabahtan beri belediye başkanlarımızla yangın bölgesinde dağ bayır geziyoruz. Vallahi de billahi de bir tane helikopter görmedik.”

Grup Başkanvekilimiz Engin Altay, Bodrum’da açıklama yaptı. pic.twitter.com/gm32F2b3Gy


— CHP ???????? (@herkesicinCHP) August 2, 2021Gazeteci Soykan: Bizi nasıl yaktılar? 

Gazeteci Timur Soykan, dün gece yayınladığı bir tweet zincirinde Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi ve selefi Hüsnü Pakdemirli başta olmak üzere orman varlığını korumak ve yangınları önlemek için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olanların başarısızlıklarının “ihmal” ile açıklanamayacak ölçüde bir kayıtsızlığın eseri olduğuna ilişkin bulguları sıraladı. Soykan, iktidarın bütün önde gelen unsurlarının  yangınlardan ve yangınların önlenemeyişinden çıkar sağladıklarını ileri sürdü. 

Orman Bakanı Kirişçi, “Geçen sene 3 yangın söndürme uçağı vardı, bugün 20 tane var” diyor. Sanki geçen yıl iktidar CHP’ydi. O dönem bir tane uçak hazır etmeyen, yangından sonra 3 tane kiralayan, THK uçaklarına hurda diyen Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hesap vermedi. #marmaris https://t.co/lnR8JnoqV7


— Timur Soykan (@timursoykan) June 22, 2022


(AEK)

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.