Tak Rusko přišlo o posledního cara. Mikuláš II. na unikátních kolorovaných snímcích

před 20 minutami

Morawiecki označil migrační krizi s Běloruskem za hrozbu pro celou EU. Lavrov vyzval, aby se EU chovala podobně jako v případě Turecka

Za hrozbu pro stabilitu a bezpečnost celé Evropské unie v úterý označil polský premiér Mateusz Morawiecki migrační krizi na hranici s Běloruskem. Pokládá ji za “hybridní útok” autoritářského režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který podle něj míří proti všem členským státům EU. Běloruská diplomacie naopak varovala Varšavu před “provokacemi” na společné hranici.

Kreml vyjádřil nad situací znepokojení a vyzval obě strany, aby postupovaly odpovědně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval země Evropské unie, aby se vyvarovaly dvojích standardů v migrační krizi na hranicích Polska a Litvy s Běloruskem. Šéf ruské diplomacie podle agentury TASS naznačil, že by EU mohla poskytnout Bělorusku podobnou finanční asistenci k zastavení migrace, jako to udělala před lety v případě Turecka.

V pondělí se polsko-běloruskou hranici pokusila překonat skupina několika tisíc migrantů, v úterý větší incidenty z hranic hlášeny nejsou. Tisíce osob však dál táboří na běloruské straně hraniční čáry. Evropská komise vyjádřila v souvislosti s migrační krizí solidaritu s Varšavou.


Zdroj:

ČTK

před 56 minutami

Česko zřejmě čeká kvůli vysokému růstu cen mimořádné zvýšení důchodů

Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny zvednou o pět a více procent, o stejný díl se má upravit i zásluhová část penze. Vyplývá to ze zákona o důchodovém pojištění. Ministerstvo financí dnes zveřejnilo predikci, podle které by růst cen měl zrychlovat. V prvních měsících roku by se mohl pohybovat kolem sedmi procent. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) v úterý řekla, že s řešením její resort počítá. Počkat musí ale na ekonomické údaje.

“Počkáme si na to finální strvrzení. Ve vládě se poradíme s kolegy, jak budeme postupovat. My stále nevíme, kdy můžeme očekávat fungování nové vlády,” uvedla ministryně. Téma chce zmínit už na středečním zasedání dosluhujícího kabinetu.


Zdroj:

ČTK

před 1 hodinou

Při výbuchu v budově v centru Zlína vznikla škoda 2,5 milionu korun

V provozovně masérských služeb v budově na náměstí Míru ve Zlíně došlo v úterý po poledni k explozi. Dva zasahující policisté se nadýchali kouře, evakuovat bylo nutné deset lidí. Způsobená škoda je předběžně vyčíslena na 2,5 milionu korun. Příčinou exploze byla závada na olejovém radiátoru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Oznámení o výbuchu přijali hasiči zhruba ve 12:30, na místě zasahovali s výškovou technikou. “Po výbuchu do budovy vběhli dva policisté, lehce se nadýchali kouře a skončili v péči zdravotnické záchranné služby, ale měli by být v pořádku. Dále policie před naším příjezdem evakuovala deset osob ze spodní části budovy,” řekla Javoříková.


Zdroj:

ČTK


Další zprávy

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.