PKO BP wystartował z ugodami dla frankowiczów. Mamy komentarz KNF

W poniedziałek PKO BP rozpoczął program ugód z frankowiczami. “Jest to dobra droga do tego, aby z korzyścią zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców, eliminować ryzyka związane z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich posiadanym przez banki” – ocenia Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes.

– Od dziś nasi klienci będą mieli konkretne rozwiązanie, które pozwoli im szybko i definitywnie rozwiązać problem kredytu walutowego – powiedział prezes PKO Banku Polskiego Jan Emeryk Rościszewski w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną”. W poniedziałek największy bank w Polsce ruszył z programem ugód z frankowiczami.

“Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank. Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta” – napisano w poniedziałkowym komunikacie PKO BP.

Jak dodano, wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Również spotkania mediacyjne odbywają się online. “Wizyta klientów w oddziale będzie niezbędna dopiero przy podpisywaniu ugody. Koszty sądowe mediacji ponosi” – wskazano.

Bank zastrzegł, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe.

Komentarz Komisji Nadzoru Finansowego

O opinię dotyczącą propozycji PKO BP poprosiliśmy Komisję Nadzoru Finansowego. KNF przypomina, że “proces przekształcania kredytów we frankach szwajcarskich na kredyty w złotych uruchomiony przez PKO BP jest odpowiedzią na apel skierowany w grudniu ubiegłego roku przez Przewodniczącego KNF do sektora bankowego”.

“Jest to dobra droga do tego, aby z korzyścią zarówno dla kredytobiorców, jak i kredytodawców, eliminować ryzyka związane z portfelem kredytów we frankach szwajcarskich posiadanym przez banki. Model zakładający zawieranie ugód, który zaproponował bankom Przewodniczący KNF, od początku opierał się na zasadzie dobrowolności, jeśli chodzi o przystąpienie do tego procesu” – czytamy w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.

KNF podaje, że “mediacje prowadzące do zawierania ugód z klientami mają odbywać się przy wsparciu Sądu Polubownego przy KNF, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Urzędu KNF, został organizacyjnie przygotowany do wzmożonych działań w tym zakresie”.

“Oczekujemy, że do procesu zawierania ugód przystąpią także pozostałe banki posiadające portfele kredytów we frankach szwajcarskich. Takie deklaracje banków pojawiają się w przestrzeni medialnej” – przypomina Komisja.

Kredyty frankowe w innych bankach

Jeśli chodzi o inne banki, prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski informował niedawno, że bank prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi.

Z kolei Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach – pisała we wtorek “Rzeczpospolita”. 

O tym, że gotowy do ugód z frankowiczami jest ING Bank Śląski, informował w połowie kwietnia prezes Brunon Bartkiewicz. Miałyby to być ugody oparte na propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Bank Pekao również informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.

BNP Paribas wcześniej wskazywał, że podejmie decyzję w sprawie ugód po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy. Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała jednak uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.

mBank do tej pory nie podjął decyzji o zaproponowaniu klientom porozumień według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego ani nie podjął żadnych kroków w celu uzyskania jakichkolwiek zgód korporacyjnych w tej sprawie. Nie wiadomo, jak w tej sprawie zachowa się także Raiffeisen.

Rzecznik finansowy Mariusz Golecki wskazywał niedawno w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że składane przez banki propozycje ugód wymagają dokładnego przebadania pod kątem tego, czy nie są niekorzystne dla klientów. Przynajmniej powinien je obejrzeć prawnik – zaznaczył.

Autor:mp/ToL

TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published.